Biden: İsrail-Hamas arasındaki rehine takası ABD’nin yoğun diplomasisi sayesinde yapıldı

ABD Başkanı Joe Biden, İsrail-Hamas arasındaki geçici ateşkes ve rehine takasının yoğun ABD diplomasisi ile gerçekleştiğini belirtti. 

ABD Başkanı Biden, İsrail-Hamas arasındaki geçici ateşkes ve rehine takasına ilişkin olarak açıklama yaptı. 

Yoğun ABD diplomasisiyle esir takasına varıldığını söyleyen Biden, 50’den fazla rehinenin serbest bırakılması için çatışmaların dört gün süreyle duracağını açıkladı. 

“Hamas’ı ortadan kaldırmak meşru amaçtır”

Biden, “Amacımız bu. Şu ana kadar iyi gitti. Hamas’ı ortadan kaldırmak meşru amaçtır” dedi. 

Gazze’deki savaşın ne zaman biteceğini bilmediğini belirten Biden, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu‘dan “sivil kayıpların en aza indirgendiğinden” emin olmasını istediğini söyledi.

“Zor bir görev, ne kadar süreceğini bilmiyorum”

Biden, “Başbakan’ı bir yandan meşru bir hedef olan Hamas’ı ortadan kaldırmaya çalışırken diğer yandan da kayıpların sayısının en aza indirgenmesi yönünde odaklanmaya teşvik ettim. Bu, zor bir görev ve ne kadar süreceğini bilmiyorum” açıklamasını yaptı. 

“Yarın daha fazla rehinenin serbest bırakılmasını bekliyoruz”

ABD vatandaşı rehinelerin ne zaman serbest bırakılacağını bilmediği vurgulayan Biden, “İlk ABD’li rehinelerin ne zaman serbest bırakılacağını bilmiyoruz. Koşulları bilmiyoruz. Hangi rehinelerin serbest bırakılacağını bilmiyoruz. Yarın daha fazla rehinenin serbest bırakılmasını bekliyoruz. Ertesi gün ve ondan bir gün sonra da. Önümüzdeki birkaç gün içinde onlarca rehinenin ailelerine teslim edilmesini bekliyoruz” açıklamasında bulundu.

“Tek bir dakikayı bile boşa harcamıyoruz” diyen Biden, BM ve Kızılhaç ile koordinasyon halinde Gazze’ye insani yardım sistemlerinin ulaştırılmasını hızlandırmaya odaklandığını da belirtti. 

Biden, “Yakıt sadece, hayat kurtarıcı malzemeleri taşıyan kamyonlara enerji vermek amacıyla değil, aynı zamanda hastaneler ve fırınlar için de kullanılacak. Önümüzdeki günlerde yüzlerce kamyon daha Gazze’ye girmek üzere yerlerini alacak” dedi.

TIKLAYIN – Gazze’de ateşkes ve esir takası başladı: 13 İsrailli ve 39 Filistinli serbest bırakıldı

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir