Bu Kripto Para Borsasına, ABD’den Ceza Yağdı!

New York Eyaleti Finansal Hizmetler Bakanlığı (NYDFS), kripto borsası bitFlyer USA’e eyaletin siber güvenlik şartını yerine getirmediği için 1,2 milyon dolar para cezası verdi. İşte detaylar…

Kripto para borsası, NYDFS’den ceza aldı

Düzenleyici kurum Çarşamba günü yaptığı açıklamada, New York’ta faaliyet gösterme lisansına sahip olmasına rağmen, borsanın eyaletin siber güvenlik düzenlemesine uymadığını söyledi. NYDFS’ye göre bitFlyer USA, yıl sonuna kadar kendisini eyaletin siber güvenlik yasalarına uygun hale getirmek için bir iyileştirme planı sundu. Borsa, eyaletin güvenlik gereksinimlerini karşılamamış olsa da NYDFS, siber güvenliğini artırma çabalarını kabul etti.

New York’un mali düzenleyicisi, daha önce de birkaç krpto para şirketini para cezasına çarptırmıştı. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere, bunların başında Coinbase geliyor. Ocak ayında Coinbase, kullanıcılara yeterli geçmiş kontrolleri yapmadan hesap açmalarına izin vermesi nedeniyle odaktaydı. Borsa, suçlamalarını çözmek için 50 milyon dolar ödedi. Geçen yıl Robinhood’un kripto bölümü para aklama ve güvenlik ihlalleri nedeniyle 30 milyon dolar ödedi.

Kripto borsaları giderek daha popüler hale geliyor ve bununla birlikte düzenleyicilerin incelemeleri de artıyor. Birçok ülke hala sektörü nasıl düzenleyeceğini bulmaya çalışıyor. Borsalar para cezaları ve diğer cezalara çarptırılmamak için uğraşıyor.

Bitflyer, beş yıl önce hack saldırısına uğramıştı

NYDFS’nin siber güvenlik yönetmeliği, şirketlerin belirli asgari standartları karşılayan sağlam siber güvenlik programları sürdürmelerini gerektiriyor. Bu standartlar veri şifreleme, erişim kontrolleri ve olay müdahale planlaması gibi unsurları içerir. Kripto borsaları gibi hassas müşteri bilgilerini işleyen firmaların üst düzeyde güvenlik önlemlerine sahip olması beklenmektedir. Kripto borsaları da bilgisayar korsanları tarafından hedef alınıyor. 2018 yılında, bitFlyer USA’nın ana şirketi olan Japon bitFlyer hacklendi. Yaklaşık 60 milyon dolar değerinde kripto para kaybetti. Bu olay, kripto endüstrisinde sağlam siber güvenlik önlemlerinin önemini vurgulamakta.

Kriptonun benimsenmesi artmaya devam ettikçe, borsaların siber güvenliğe öncelik vermesi çok kritik. Düzenleyiciler sektöre yakın ilgi gösteriyor. Ayrıca siber güvenlik gereksinimlerini karşılamayan şirketlere para cezaları vermeye devam edebilirler. Sonuç olarak bitFlyer USA, NYDFS tarafından 1,2 milyon dolar para cezasına çarptırıldı. Bunun nedeni olarak, eyaletin siber güvenlik yönetmeliğine uymadığına işaret edilmekte. Borsa, yıl sonuna kadar kendisini eyaletin siber güvenlik yasalarına uygun hale getirmek için bir iyileştirme planı sunmuş olsa da, gelecekte daha fazla düzenleyici incelemeden kaçınıp kaçınamayacağı zaman gösterecek.

Bu olay, borsalar düzenleyicilerin daha fazla incelemesiyle karşı karşıya kaldıkça ve bilgisayar korsanları tarafından giderek daha fazla hedef alındıkça, kripto endüstrisinde sağlam siber güvenlik önlemlerinin önemini hatırlatıyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*