Çavuşoğlu: Rusya, İran ve Suriye ile dışişleri bakanları düzeyindeki toplantı 10 Mayıs’ta Moskova’da olabilir

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye, Rusya, İran ve Suriye arasında dışişleri bakanları seviyesinde toplantının 10 Mayıs’ta gerçekleşebileceğini ifade etti.

Çarşamba günü katıldığı NTV canlı yayınında gündeme dair soruları yanıtlayan Çavuşoğlu, 4’lü dışişleri bakanları toplantısı hakkında, “Herhalde 10 Mayıs’ta böyle bir toplantı gerçekleşecek” dedi.

Türkiye’deki seçime 4 gün kala gerçekleştirilmesi planlanan toplantının, Moskova’da yapılmasının planlandığı ifade edildi.

“Daha önce hazırlık toplantıları yapıldı zaten bir yol haritası çerçevesinde yapılıyor tüm görüşmeler. İstihbarat ve savunma bakanları toplantısı, teknik düzeyde toplantılar, özellikle sahada güvenliğin artırılması, terörle mücadele gibi konular detaylı bir şekilde ele alınıyor bu konularda işbirliği” diyen Çavuşoğlu, “Diğer taraftan Dışişleri Bakan Yardımcıları toplantısı da yapıldı. Şimdi Ruslardan tarih önerileri geldi. Herhalde 10 Mayıs’ta böyle bir toplantı gerçekleşecek” diye devam etti.

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’nin şu anda bir Afrika gezisinde olduğuna dikkat çeken Çavuşoğlu, toplantıya Tahran’dan kimin katılacağının henüz netleşmediğini belirtti. 

Türkiye Sudan’daki büyükelçiliğini Port Sudan’a taşıyacak

Çavuşoğlu, Sudan tarafının Türkiye’nin Hartum Büyükelçiliğinin taşınması önerisinde bulunduğuna işaret ederek Türkiye’nin büyükelçiliğinin ve büyükelçiliklerin bulunduğu bölgede her ki tarafın da mevcut olduğunu ve ciddi çatışmaların sürdüğünü söyledi.

Port Sudan’da bir yer temin edeceklerini de söylediklerini aktaran Çavuşoğlu, “Biz karar verdik aslında, böyle bir risk alamayız. Çünkü çatışmalar daha da tırmanırsa buradan çıkmak da zor olabilir. Geçici olarak Port Sudan’a taşımayı düşünüyoruz.” dedi.

“Fransızları uyardık”

Bakan Çavuşoğlu, Fransa’nın Marsilya kentinde oy kullanan Türk vatandaşları ile PKK destekçisi olduklarını söylediği bir grup arasında yaşanan gerilim hakkında girişimlerde bulunulduğunu aktardı.

“Fransızları uyardık. Biz özel güvenlik şirketiyle çalışıyoruz. Güvenlik personel sayısını da artırdık.” diyen Çavuşoğlu, Fransa’da PKK destekçileri olduğunu, 1 Mayıs’ı bahane ederek gerginlik yaratıldığını aktardı.

Çavuşoğlu, gerekli tedbirlerin alındığını, Türk misyonlarının da uyarıldığını belirterek, “İçeride dışarıda propaganda yapamaz hiç kimse. Müşahitler olsun, sandık görevlileri olsun, Türkiye’nin kanunları çerçevesinde orada hareket etmek zorunda. Almanya’da da ufak tefek bir iki olay oldu. Ama orada da tedbirlerimizi aldık.” diye konuştu.

Yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarının seçime büyük bir ilgisi olduğunu söyleyen Çavuşoğlu, yurt dışındaki heyecanın yurt içinden daha fazla olduğunu kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir