Yeşil Sol Parti’den İmralı için Araştırma Komisyonu önerisi

ANKARA – Yeşil Sol Parti, İmralı Cezaevi’nde bulunan PKK lideri Abdullah Öcalan’la en son 2021’de iletişim kurulduğunu hatırlatarak konuyu Meclis gündemine taşıdı. Hakkari Milletvekili Öznur Bartın imzasıyla sunulan araştırma önergesinde Öcalan ve beraberindeki hükümlülere mutlak bir tecrit uygulandığı ifade edilerek konunun tüm boyutlarıyla araştırılması için Meclis’te komisyon kurulması istendi.

‘YASAL MEVZUAT YOK SAYILIYOR’

İmralı Cezaevindeki sürece ilişkin bilgilerin verildiği önergede, “15 Şubat 1999’dan bu yana İmralı Ada Cezaevi’nde tek kişilik hücrede tutulan Sayın Abdullah Öcalan ile aynı cezaevinde tutulan diğer hükümlülerin aile ve avukat görüşleri ile iletişim hakkı, tüm yasal mevzuat yok sayılarak engellenmektedir. Sayın Öcalan ile avukatları en son 7 Ağustos 2019 tarihinde görüşürken, kardeşi Mehmet Öcalan ile de en son 25 Mart 2021’de ‘kesintili’ bir telefonla görüşebilmiştir. İmralı Ada Cezaevi’nde sistematik bir şekilde sürdürülen ve mutlak tecrit olarak tanımlanan bu hukuksuzluklar nedeniyle Sayın Öcalan ile 4 yıldır avukat ziyareti gerçekleştirilememektedir” denildi.

‘İMRALI’DAKİ TECRİT SİSTEMİ SIRADAN BİR CEZAEVİ UYGULAMASI DEĞİL’

İmralı Cezaevi’nde 24 yıldır sürdürülen ve son 4 yıldır mutlak bir şekilde devrede tutulan bir tecrit sistemi bulunduğu belirtilen önerge şu ifadelerle devam etti:
“Tecrit sistemi; ulusal mevzuat ve uluslararası sözleşmelere aykırı olduğu gibi keyfi ve ayrımcı bir tutumdur. Devlet politikası halini almış İmralı’daki bu tecrit sistemini yalnızca sıradan bir cezaevi uygulaması olarak görmek, tecridi yalnızca hukuki açıdan ele almak eksiklik olacağı gibi Sayın Öcalan’ın dışarı ile temasının kesilmesi ile coğrafyamızda yaşanan siyasal-toplumsal sorunların derinleşmesine olan etkisini de görmemek olacaktır.”

‘HUKUKSUZLUKLAR VE TECRİDİ MECLİS ARAŞTIRSIN’

Önergede, “Sayın Öcalan ve diğer hükümlülere karşı uygulanan hukuksuzluklar ile mutlak bir şekilde sürdürülen tecridin araştırılması, son bulması ve hukukun sağlanması amacıyla bir Meclis Araştırması açılmasını arz ve talep ediyoruz” ifadeleriyle Meclis’te konunun araştırılması için komisyon kurulması istendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir