Yüce Diriliş Partisi seçime iki bağımsız adayla girecek

Şair ve düşünür Sezai Karakoç’un kurduğu ve 2021’deki vefatına kadar Genel Başkanlığını yaptığı Yüce Diriliş Partisi, 14 Mayıs’taki seçimlere iki bağımsız adayla katılacak. 

Partinin adayları, “Diriliş Işığı Adayları” olarak pusulada olacak. 

Yüce Diriliş Partisi Genel Başkanı Lütfü Yılmaz, seçimlerle ilgili şu açıklamayı yaptı: 

“Bu seçimlere iktidarıyla, muhalefetiyle, neredeyse, görüntü olarak da olsa, 30 siyasi parti ve 4 cumhurbaşkanı adayı katılıyor. Siyasi düşünce tarihimizde, geriye doğru iz sürdüğümüzde hepsinin kökleri yakın geçmişte birbiriyle ilişkilidir. Nicelik olarak çok sayıda olsa da nitelik olarak, özde ve milletimizin geleceğini tasavvur açısından aslında pek farklılıkları olmayan bir siyasi yelpaze ile karşı karşıyayız.”

Yüce Diriliş Partisi’nin seçime, girme şartları nedeniyle katılamadığını ancak partideki görevlerinden ayrılan Nuri Ercan Tortop Ankara 1’inci bölgeden, Fahri Safa Küpcü’nün ise İstanbul 1’inci seçim bölgesinden bağımsız milletvekili adayı olarak seçimlere girdiğini belirten Yılmaz, “Kendilerini halkımızın desteklemesini umuyor ve bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

FAHRİ SAFA KÜPCÜ KİMDİR? 

1977 yılında Isparta Şarkikaraağaç’ta doğdu. İlkokulu Şarkikaraağaç’ta bitirdi. Ortaokulu Antalya’da Özel Antalya Lisesinde yatılı okudu. Liseyi Şarkikaraağaç Lisesi’nde tamamladı. Babasının yolundan giderek hukukçu olmayı tercih etti ve İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi.

Fakülte yıllarında ve sonrasında hak ve özgürlükler, özellikle de insan ve çocuk hakları odaklı çeşitli dernek ve vakıflarda görevler üstlendi. Bu bağlamda hukuki konularda makaleler yazdı, gazete köşeleri hazırladı. 

Üniversite yıllarından itibaren diriliş düşünce ve hareketine yakınlık duyan Fahri Safa Küpcü, 2007 yılında kurulan Yüce Diriliş Partisi’nin kurucu üyeleri arasında yer aldı.

Yüce Diriliş Partisi’nin kuruluşundan itibaren İstanbul İl Yönetimi’nde ve MKYK’da çeşitli görevlerde bulundu.

Yüce Diriliş Partisi’nin, 14 Mayıs 2023 Milletvekilliği Genel Seçimlerine şartlar gereği katılamaması üzerine, partideki görevlerinden ayrılarak İstanbul 1. Seçim Bölgesinden bağımsız milletvekili adayı oldu.

20 yıldır İstanbul’da serbest avukatlık mesleğini icra eden Fahri Safa Küpcü, Süreyya İnci Küpcü ile evli olup Hikmet Kemal ve Neriman Elif adlı iki çocuk babasıdır. 

Üsküdar’da ikamet etmektedir.

NURİ ERCAN TORTOP KİMDİR?

17 Şubat 1963 tarihinde Isparta’da doğmuştur. Eskişehir  Adalet İlkokulunda ilk öğrenimini tamamladıktan sonra Eskişehir Anadolu Lisesi’nden mezun oldu. 1981-85 yılları arasında yüksek öğrenimini Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İşletme Fakültesinde tamamladı.
1985 yılında Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı’nda Hazine Kontrolörü olarak memuriyet görevine başladı. 1989-92 yılları arasında ABD Maryland Üniversitesinde Uluslararası-İşletme finansman konularında Master derecesini aldı. 1996-99 yılları arasında T.C. Seul Büyükelçiliği’nde Ekonomi Müşaviri olarak görev yaptı ve Kore modeli kalkınma ekonomisinin işleyişi hakkında bilgi ve deneyim kazandı. 2000 yılına kadar Hazine Kontrolörlüğü görevine devam etti. Bu dönemde, Hazine garantisi ile gerçekleştirilen YİD modelli İzmit Büyükşehir Belediyesi’nin Yuvacık İçme Suyu Arıtma ve İsale Hatları Projesinin finansman ve işletme sorunları konularında araştırma ve incelemelerde bulundu.
2000-02 yılları arasında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bağlı Türkiye İş Kurumu’nda (İŞKUR) Genel Müdür Yardımcısı olarak çalıştı. Bu süre içinde İşsizlik Sigortası Fonu’nun ilk kuruluş çalışmalarını yönetti ve İŞKUR’un Avrupa Birliği fonlarından sağladığı işgücü hibe fonlarının yönetim yapısını oluşturdu.
2002 yılında AB fonlarının ülkemizde yerinden yönetimini gerçekleştirmek üzere Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Genel Sekreterliği bünyesinde kurulan Merkezi Finans ve İhale Birimi’nin Kurucu Başkanlığı’nı üstlendi ve yerinden yönetim sisteminin AB Komisyonu nezdine akreditesini gerçekleştirdi. Bu yapıyla ülkemiz tam adaylık öncesi AB mali fonlarına dolaysız ulaşım imkanına sahip oldu.
2006-07 yılları arasında Hazine Başkontrotörlüğü görevine devam etti. Bu dönemde, ülkemizde gerçekleştirilmeye başlanan altın madenciliği faaliyetlerine ilişkin inceleme, araştırma ve soruşturmalar yaptı.
2007 yılında AB’nin çevre fonlarından belediyelerimizin altyapı yatırımlarının  projelendirilmesi ve finansman ihtiyaçlarının hibe yoluyla  karşılanması amacıyla  Çevre ve Orman Bakanlığı bünyesinde kurulan Koordinasyon ve Uygulama Merkezinin kuruculuğunu üstlendi. Bu dönemde İl ve ilçe belediyelerini kapsayan 40 kadar kurumun katı atık, atık su, içme suyu, kanalizasyon ve su dağıtım şebekelerini kapsayan 800 Milyon Avro yatırımlı projelerin hazırlanması ve Birimin AB Komisyonu nezdinde akredite edilmesi faaliyetlerini yürüttü.
2010 yılında yeni kurulan Çevre ve Şehircilik Bakanlığında Avrupa Birliği Yatırımları Dairesi Başkanı olarak görev yaptı ve bu dönemde yaklaşık maliyeti 200 Milyon Avro tutarında belediye altyapı yatırım projelerinin ihale işlemlerini sonuçlandırdı ve AB’nin çevre alanında sağladığı hibe fonlarla finanse edilen projelerin fiziki yatırım çalışmalarını koordine etti.
2013-2017 yılları arasında İrlanda Merkezli Çokuluslu Mühendislik kuruluşunun Türkiye Müdürlüğünü üstlendi. Halen proje ve finansman konularında serbest danışmanlık yapmaktadır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*