ABD donanmasına ait savaş gemisi, Yemen kıyısı açıklarından kendisine atılan çok sayıda füzeyi imha etti

Hamas’ın 7 Ekim’de başlattığı Aksa Tufanı operasyonu sonrası İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları sürerken, Orta Doğu’da da gerilim yükseldi. ABD, İsrail’e destek olması için 2 uçak gemisini Akdeniz’e gönderirken, Yemen taraflarında ise ABD donanmasına ait bir savaş gemisine saldırı girişimi gerçekleşti.

ABD SAVAŞ GEMİSİNE FÜZE SALDISI

İki ABD’li yetkilinin CNN’e verdiği bilgiye göre, Orta Doğu’da faaliyet gösteren bir ABD Donanması savaş gemisi Yemen kıyısı yakınlarından çok sayıda füzeyi etkisiz hale getirdi.

“HUSİ MİLİTANLARI TARAFINDAN ATEŞLENDİ “İDDİASI

Yetkililerden biri, füzelerin Yemen’de devam eden çatışmalara karışan İran destekli Husi militanları tarafından ateşlendiğini söyledi. Yetkililer, füzelerin neyi hedeflediğinin belirsiz olduğunu söyledi. Füzelerin USS Carney’e ateşlenmiş olması ya da başka bir hedefe doğru fırlatılmış olması mümkün.

DÜN SÜVEYŞ KANALI’NDAN GEÇMİŞTİ

USS Carney Çarşamba günü Süveyş Kanalı’ndan Kızıldeniz’e geçmişti. ABD Filo Kuvvetleri Komutanlığı, sosyal medya gönderisinde bunun “Orta Doğu’da deniz güvenliği ve istikrarının sağlanmasına yardımcı olacağını” ifade etmişti. .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir