ABD’den 6 Şubat açıklaması: Desteğe hazırız

ABD’nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Linda Thomas-Greenfield, 6 Şubat 2023’te yaşanan depremlerin yıl dönümü dolayısıyla yazılı açıklama yaptı.

Depremler nedeniyle Türkiye ve Suriye’de olmak üzere yaklaşık 60 bin can kaybı yaşandığını anımsatan Greenfield, düşüncelerinin bu korkunç trajedi nedeniyle hayatını kaybedenlerle olduğunu aktardı.

Greenfield, depremlerin ardından Hatay’a ziyaret düzenlediğini ve Suriye’ye yardım sağlamak için insani yardım örgütlerinin temsilcileriyle görüştüğünü hatırlattı.

“SURİYE’DE DURUM CİDDİYETİNİ KORUYOR”

ABD’nin depremlerin ardından yaklaşık 242 milyon dolar insani yardımda bulunduğunu belirten Greenfield, Suriye’de durumun ciddiyetini koruduğuna dikkati çekti.

“TOPARLANMA ÇABALARINA KATKI SAĞLAMAYA HAZIRIZ”

Greenfield, “Türk ortaklarımıza uzun vadeli toparlanma çabalarına katkı sağlamaya hazırız ve Suriye’de depremlerden etkilenenlerle çalışmaya devam ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Suriye’ye yardımların artırılması çağrısında bulunan Greenfield, Türkiye’ye ise ilave 1 milyon dolar fonla yeni projeler için destek sağlamaya hazır olduklarını kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir