Altın Fiyatı Kritik Seviyeyi Kaybetti: Şimdi Sırada Ne Var?

Beklentilerin üzerinde gelen ABD TÜFE verilerinin ardından altın fiyatı 2 bin doların altına sert düşüş gördü. Bu arada hazine getirilerindeki artış altının cazibesini zorluyor. Güçlü ABD doları da altın fiyatları üzerinde baskı yaratıyor.

ANZ: Altın fiyatı daha fazla baskı altında kalabilir!

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere altın, ABD enflasyonunun beklenenden güçlü çıkmasının ardından 2.000 doların altına geriledi. Güçlü TÜFE verisinin ardından ABD Hazine tahvilleri ve USD yükseldi. Çekirdek TÜFE Ocak ayında aylık bazda %0,4 arttı ve erken faiz indirimi umutlarını azalttı. Altın, ABD Hazine tahvillerinin getirileri ve USD’nin yükselmesiyle ani bir baskı altına girdi. ANZ Bank stratejistleri, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Değerli metal, ABD merkez bankasının borçlanma maliyetlerini hızla düşürmek zorunda kalacağı umuduyla Aralık ortasından bu yana kilit psikolojik seviye olan 2.000 doların üzerinde tutundu. Şu anda bu pek olası görünmediğinden, diğer ekonomik verilerin güçlü kalması halinde fiyatlar daha fazla baskı altına girebilir.

Satıcılar çoklu faktörlerden etkileniyor

Altın fiyatı, kritik 2.000 dolar eşiğini önemli ölçüde aşmasının ardından Çarşamba günü düşüşe geçti. Bu düşüş eğilimi, beklenmedik ABD Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verileri, Hazine getirilerindeki artış, güçlenen ABD Doları, temel teknik destek seviyeleri ve Federal Reserve faiz politikalarına ilişkin değişen beklentiler gibi faktörlerin bir araya gelmesinden etkileniyor.

TÜFE verilerinin ve Hazine getirilerinin etkisi

Son TÜFE verileri yıllık %3,1’lik bir artışa işaret ederek beklentileri aştı. Beklenenden yüksek çıkan bu enflasyon oranı, Fed’in erken bir faiz indirimine gitme olasılığını azalttı. Böylece, altın fiyatlarını olumsuz etkiliyor. Barınma ve sağlık masraflarının etkisiyle tüketici fiyatlarındaki artış, enflasyonist baskıların süreceğine işaret ediyor.

Bu arada, 10 yıllık Hazine tahvilinin getirisi %4,32 ile son 2,5 ayın en yüksek seviyesine ulaştı. Getirinin daha da artacağı tahmin ediliyor. Yüksek getiriler, alternatif bir yatırım getirisi sunduğu için altının cazibesini azaltıyor. Piyasa, getirilerin en son Ekim 2023’te gördüğümüz %5,00 seviyesini muhtemelen aşacağını öngörüyor.

ABD Dolarının dücü ve teknik destek seviyeleri

Dolar endeksi (DXY), enflasyon verileriyle güçlenerek üç ayın en yüksek seviyesine yakın seyrediyor. Daha güçlü bir dolar, altını diğer para birimleri sahipleri için daha pahalı hale getirerek talebini azaltıyor. Spekülatörler, enstrümanın bir sonraki hedefi olarak 105.628’i görüyor. Bu da şu anda 104.899 seviyesinde olan dolar endeksi ile altın traderları için iyiye işaret değil.

Altının bir sonraki kritik destek seviyesi, Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) Aralık 2023 ortasındaki faiz indirimi duyurusuyla uyumlu bir rakam olan 1.973,09 dolar civarında. Bununla birlikte, daha fazla düşüş, bir diğer potansiyel hedef seviye olan 1965,53 dolardaki 200 günlük hareketli ortalama ile ek satışları tetikleyebilir.

Altın fiyatı kısa vadeli görünümü ve teknik analiz

Piyasa analisti James Hyerczyk, altının kısa vadeli görünümünü ve teknik resmini değerlendiriyor. Altın fiyatı için kısa vadeli görünüm düşüş eğilimli. Süregelen enflasyon, yüksek getiriler ve güçlenen ABD doları altın fiyatları için ters rüzgarlar yaratıyor. Fed’in faiz indirimlerini muhtemelen Haziran ayına kadar uygulamaktan çekinmesi bu düşüş görünümünü daha da sağlamlaştırıyor. Yatırımcıların odağı şimdi yaklaşan ABD perakende satış verileri ve ÜFE rakamlarında. Bunun yanı sıra yatırımcılar, Başkan Jerome Powell da dahil olmak üzere Fed yetkililerinin gelecekteki faiz indirimi göstergeleri için yapacakları yorumlarını yakında takip edecek.

Altın fiyatı günlük grafik

Altın geçen haftanın sonlarında 50 günlük hareketli ortalamayı aştı. Ancak, daha sonra bu hafta Çarşamba günü dördüncü seansta baskı altında kaldı. Bu hareket, ara trendde aşağıya doğru bir kaymaya işaret etti. Direnç bugün 2030,98 dolardan geliyor. Mevcut düşüş eğilimi ve genişleyen momentumu göz önüne aldığımızda, piyasa 1965,52 dolardaki 200 günlük hareketli ortalamaya doğru bir yol izliyor gibi. Bu gösterge uzun vadeli eğilimi temsil ediyor. Bu hareketli ortalamanın ilk testinde teknik bir sıçrama mümkün. Ancak, destek olarak başarısız olursa aşağı yönde başka bir hızlanma olması muhtemel.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir