Antalya’da sel suları otoparka doldu: Lüks araçlar hurdaya çıktı

İHA

sele teslim oldu.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün turuncu kodla uyarı verdiği Antalya’da sağanalk yağış, 2 gün boyunca etkisini gösterdi.

Etkili olan sağanak yağış nedeniyle çok sayıda araç, ev ve iş yeri sular altında kaldı.

Yağışlar en çok metrekareye 372 kilogram suyun düştüğü Kepez ilçesinde etkili oldu.

Sitelerin otoparkları yağıştan nasibini aldı

Özellikle Güneş, Gazi, Sütçüler, Habipler, Düdenbaşı, Göksu, Hüsnü Karakaş Mahallesi’nde ev ve iş yerleri zarar gördü.

Yağışın hafiflemesi ve suların çekilmesiyle bodrum katlar daire içlerinden su tahliyesi başladı. Bodrum katların ardından suyun dolduğu bir başka nokta ise sitelerin kapalı otoparkları oldu.

8 otomobil mahsur kaldı

Göksu Mahallesi’nde 2 ayrı siteye ait otopark adeta suların altında kalarak görünmez oldu. Adeta denize dönen mahallede suların çekilmesi ile birlikte hummalı bir çalışma başladı. Kurulan jeneratör ve su motorları aracılığıyla otoparklarda bulunan suların boşaltılmasına başlandı. Suyu boşaltılan bir otopark içerisinde suda mahsur kalan 2 otomobil çamur boyasına burundu.

Suların çekilmesi ile otoparka inen sahipleri gördüklerine inanmakta zorlandı. Aynı otopark içerisinde çok sayıda otomobilin olduğu diğer araç sürücülerinin ise suyun yükselmesiyle birlikte ilk saatlerde araçlarını kurtardıkları öğrenildi. İçerisinde 8 otomobilin mahsur kaldığı bir başka otoparkta ise su çekme işlemleri devam ediyor. Giriş kapısına kadar su dolu olan otoparkın 24 saat içerisinde boşaltılması bekleniyor.

“İnsanlar birbirine haber vermedi”

Diğer taraftan su baskının yaşandığı mahallenin denize döndüğü anlar cep telefonu kamerasına yansıdı. Otopark içerisine kontrol amaçlı giren bir dalgıç ise motosikleti kurtararak sahibine teslim etti.

Otopark içerisinde lüks otomobili kalarak çamura bürünen Haluk Hakkı Kara, “Sabah saat 08.30’dan sonra bir anda su baskını oldu. Haberi olan komşularımız araçlarını gece alarak çıkarıyor. Bina içerisinde iletişim olmadığı için biz aracımızı alamadık. 2 araç ve 2 motosiklet buradaydı. İnsanlar birbirlerine haber verse biz de çıkarırdık. Aracımı bu şekilde bulmama çok üzüldüm ama can kaybı olmaması sevindiricidir” dedi.

“2 gündür suyu boşaltmak için çalışıyoruz”

Bir başka otomobil sahibi İsmail Korkmaz, “Sabah karşı biz otoparka indik, belimize kadar su vardı. Canımıza zarar gelmemesi için çıkarmadık. Şu anda otoparkta su çekme işlemi devam ediyor. Aşağıda 8 tane otomobil var. 2 gündür suyu boşaltmak için çalışıyoruz, 24 saat içerisinde umarın çekilir” dedi.

80 ekip 470 personel

Sahada 80 ekiple vatandaşın yanında yer aldıklarını belirten Abone İşleri Dairesi Başkanı Emrah Kıldıran, ”ASAT 470 personel ile çalışıyoruz. Belediyemizin ise bin 600 personelle destek veriyor. Aralıksız sahada mücadelemiz devam ediyor, Antalya Büyükşehir Belediyesi itfaiye birimimizin motorları ile suyu tahliye ediyoruz” ifadelerine yer verildi.

Haber Kaynağı: İhlas Haber Ajansı (İHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir