CHP aday tanıtım toplantısında Hatay Büyükşehir Belediyesi için Lütfü Savaş’ın ismi anons edilmedi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Ankara’da düzenlenen bir toplantıyla 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde göstereceği tüm belediye başkan adaylarını tanıttı.

6 Şubat 2023 depremleri sonrasında eleştirilerin yöneldiği Hatay Büyükşehir Belediyesi Başkanı Lütfü Savaş, CHP’den yeniden aday olacağı söylenmesine rağmen kürsüye çağrılmadı.

Hatay ilçe belediyeleri için adaylar sahneye çağrılırken, diğer illerde yapıldığı gibi Büyükşehir Belediyesi adayının ismi okunmadı.

Geçtiğimiz hafta Parti Meclisi’nde (PM) kamuoyu tepkileri üzerine adaylığının çekilmesi gündeme gelen Lütfü Savaş ile ilgili kesin bir karar alınmamıştı. 

PM üyelerinin de eleştirilerinin hedefi olan Lütfü Savaş’ın yerine yeni bir ismin aday gösterilip gösterilmemesi konusunda Genel Başkan Özgür Özel’e yetki verilmişti.

PM toplantısında söz alan üyelerin büyük bölümü, Savaş’ın yeniden aday yapılmasından duyduğu rahatsızlığı dile getirmişti.

Genel Başkan Özel’in ise yapılan kamuoyu araştırmalarını anımsatarak, Savaş’tan daha fazla oy alma potansiyeli olan bir aday bulunması halinde değiştirilebileceği mesajı verdiği öğrenilmişti.

Özel’in bu konuda isim önerileri de aldığı ve aday tanıtım toplantısının yapılacağı 18 Ocak’a kadar kararını netleştireceği ifade edilmişti.

PM toplantısından sonra gözlerin çevrildiği bugünkü aday tanıtım toplantısında ise Hatay Büyükşehir Belediyesi için kimin aday gösterileceği sorusu yanıt bulamadı.

2009’dan beri önce AKP, ardından CHP’den belediye başkanı seçilen Lütfü Savaş’ın döneminde yapılan binalar da yıkılmış, Savaş bu nedenle eleştirilmişti.

Son olarak 6 Şubat’taki deprem anmasında da Savaş protesto edilmişti.

Türkiye İşçi Partisi, CHP’nin kararını da eleştirdiği bir açıklamayla, eski futbolcu Gökhan Zan’ı Hatay Büyükşehir Belediyesi için aday gösterdi.

Zan, “Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı bu felaketin sorumlularındandır. Kendisi, partisi tarafından tekrar aday gösterilmiştir. Bu karar kendisine daha önce oy vermiş Hatay halkına danışılmadan verilmiştir” demişti.

DEM Parti ile “kent uzlaşısı” çerçevesinde iş birliği yapılabilecek yerler arasında geçen İstanbul’un Esenyurt ilçesinde de CHP’nin adayı tanıtılmadı.

DEM Parti Sözcüsü Ayşegül Doğan, dün partisinin adaylarını açıklamış, ancak “kent uzlaşısı” kapsamında değerlendirilen Mersin Büyükşehir, Mersin Akdeniz ve İstanbul Esenyurt adaylarını açıklamamıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir