Dünyaca ünlü bankadan çarpıcı tahmin! ‘Dolar 7 lira birden düşecek’

Türkiye’de dolar kuru son yıllarda kesintisiz bir yükseliş trendinde olsa da zaman zaman ekonomik ve siyasi hamleler sonucu dolar/TL paritesinde aşağı yönlü kırılmalar gözlemlenebiliyor.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) ağustos ayında açıkladığı 750 baz puanlık faiz kararı sonrası 2 lira birden düşen dolar kuru bu duruma örnek gösterilirken, en çarpıcı düşüş ise 21 Aralık 2021 tarihinde yaşanmıştı.

TEK GECEDE 7 LİRA DÜŞTÜ

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan‘ın 21 Aralık 2021 günü akşam saatlerinde duyurduğu ve Türk Lirası mevduatı dolar kuruna endeksleyen Kur Korumalı Mevduat (KKM) uygulamasının ilanı sonrası 17 liranın üzerinde bulunan dolar kuru, saatler içerisinde 11 liranın altına inerek milyonlarca vatandaşı hayrete düşürmüştü.

Dolarda hâkim olan görüş paritenin yükseleceği yönünde olsa da dünyanın en büyük bankaları arasında gösterilen Goldman Sachs’ın Baş Ekonomisti Robin Brooks, Türk Lirası için çok farklı bir beklentiye sahip bulundu.

DOLAR İÇİN ÇARPICI TAHMİN

Brooks, son aylarda Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan‘ın attığı ekonomik adımların doğru olduğunu belirtirken, Türk Lirası için çok sert bir düşüş tahmini yaptı.

Sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda Brooks, Türk Lirası için adil değerin 21 lira seviyelerinde olduğunu belirterek, ilerleyen günlerde kurun tamamen serbest bırakılması durumunda parite üzerinde ilk aşamada yukarı yönlü hareketlerin gerçekleşeceğini belirtti.

Ancak sonrasında ise çok sert bir düşüşle dolar kurunun 21 liralara gerileyeceğini açıkladı.

 

YATIRIMCILARI UYARDI

Türkiye’de derin bir değer ve potansiyel olduğunu belirten Brooks, geçtiğimiz aylarda yayımladığı raporla da benzer ifadeler kullanarak TL için ilerleyen yıllarda parlak gelişmeler beklediğini ilan etmişti.

Bu konuşmalarda 2024 yılının son çeyreğine dikkat çeken uzman isim, Türk Lirası’ndan çıkış yaparak dolara yönelen yatırımcıların büyük bir zarar görebileceğinin altını çizdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir