Ekonomistlerin 2024 Enflasyon Tahminleri Belli Oldu. Merkez Bankasıyla Fark Bulunuyor

Merkez Bankası, son enflasyon raporunda 2024 yılının ilk yarısında enflasyonun yüksek seyredeceğini, ancak yılın geri kalan kısmında tüketici enflasyonunun istikrarlı bir şekilde gerileyeceğini öngördü.

ENFLASYON TRENDİ VE EKONOMİ POLİTİKALARI

Raporda, politika faizindeki artışın yanı sıra, parasal aktarımı güçlendiren miktarsal sıkılaştırma ve seçici kredi politikası gibi makroihtiyati çerçevede sadeleşme adımlarının finansal koşullara yansımaya başladığı vurgulandı. Tüketici kredi büyümesinin gerilemesi ve TL tasarruf araçlarına olan talebin artmasıyla birlikte, öncü göstergelerin iç talepte kademeli dengelenme işaretleri sunduğu ifade edildi.

PARA POLİTİKASI VE BEKLENTİLER

Merkez Bankası, para politikası duruşunun enflasyonda belirgin bir düşüş sağlanacak şekilde belirleneceği bir görünümü esas aldığını belirtti. Sıkı para politikası duruşunun iç talepte dengelenme ve cari dengedeki kademeli iyileşme sürecini destekleyeceğini değerlendirdi. Ayrıca, parasal sıkılaştırmanın kararlı ve istikrarlı şekilde sürdürülmesiyle kısa vadede aylık enflasyonun yavaşladığını, enflasyon beklentilerinde ise iyileşme sağlanacağını öngördü.

ENFLASYON TAHMİNLERİ

Raporda, enflasyonun 2024 yılı sonunda orta noktasının yüzde 36 olmak üzere yüzde 30 ile yüzde 42 aralığında gerçekleşeceği tahmin edildi. Bu, en son açıklanan Orta Vadeli Program’da belirlenen 2024 yıl sonu beklentisi olan yüzde 33’ten biraz daha yüksek bir rakamdır.

Ekonomistlerin ve piyasanın tahminleri ise Merkez Bankası’ndan farklı. Garanti BBVA Yatırım yüzde 45, Deniz Yatırım yüzde 40-45, Yatırım Finansman yüzde 42,2, İş Yatırım yüzde 42, Gedik Yatırım yüzde 42, Alnus Yatırım yüzde 42, Halk Yatırım yüzde 39,5, İnfo Yatırım ise yüzde 39,2 olarak tahmin bildirdi 2024 yılsonu enflasyonu için. Reuters’in anketlerinde ekonomistlerin yılsonu beklentisi yüzde 42,85 olurken, AA Finans’ın anketinde ise beklenti yüzde 42,39 seviyesinde oluştu. Uluslararası kredi derecelendirme kurumu Moody’s yüzde 45, Fitch ise yüzde 38 seviyesinde yılsonu enflasyon tahmini beklentisine sahip.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir