Elon Musk’ın Yeni Yapay Zeka Girişimleri: xAI ve Grok Hakkında Neler Biliyoruz?

Elon Musk yine bir şeyler deniyor. Teknoloji girişimcisi “evrenin gerçek doğasını anlamak” istiyor. Birkaç ay önce kurulan yeni yapay zeka şirketi xAI’ın tanıtımı için web sitesinde böyle bir cümle kuruldu. Görünüşe göre xAI ismini önümüzdeki yıllarda daha çok duyacağız; tıpkı OpenAI gibi.

Musk, bu yılın Mart ayında Nevada’da xAI isimli yapay zeka şirketini kurdu ve bildirildiğine göre “yaklaşık 10.000 grafik işlem birimi” satın aldı. Bilgi işlemin birçok alanında olduğu gibi, yapay zeka endüstrisinde de güçlü GPU’lar kullanılıyor.

Yeni oluşumun web sitesini ziyaret ettiğimizde fazla bir şey göremiyoruz. Anlaşılan o ki Musk ve ekibi projelerini hayata geçirmek üzere planlar yapıyor. Ayrıca yeni yapay zeka şirketinin hedeflerine doğru daha hızlı ilerlemek için X (Twitter) ve Tesla’nın da aralarında bulunduğu diğer şirketlerle (X Corp grubu) yakın bir şekilde çalışacağı belirtiliyor.

X Corp’tan ayrı bir şirketiz, ancak misyonumuza doğru ilerleme kaydetmek için X (Twitter), Tesla ve diğer şirketlerle yakın bir şekilde çalışacağız.

Ayrıca web sitesinde şöyle bir açıklama yer alıyor:

“Önümüzdeki birkaç hafta ve ay içinde daha fazla bilgi paylaşacağız. Ekibimiz Tesla ve SpaceX’in CEO’su Elon Musk tarafından yönetilmekte. Daha önce DeepMind, OpenAI, Google Research, Microsoft Research, Tesla ve Toronto Üniversitesi’nde çalıştık. Hep birlikte bu alanda en yaygın kullanılan yöntemlerden bazılarına, özellikle de Adam Optimizer, Batch Normalization, Layer Normalization ve Adversarial örneklerin keşfine katkıda bulunduk. Ayrıca Transformer-XL, Autoformalization, Memorizing Transformer, Batch Size Scaling ve μTransfer gibi yenilikçi teknikler ve analizler sunduk. AlphaStar, AlphaCode, Inception, Minerva, GPT-3.5 ve GPT-4 dahil olmak üzere alandaki en büyük atılımlardan bazıları üzerinde çalıştık ve bunların geliştirilmesine öncülük ettik.”

Görünüşe bakılırsa Elon Musk’ın ekibi yapay zeka konusunda deneyimli, geçmişte farklı alanlarda önemli işlere imza atmış kişilerden meydana geliyor.

Musk, 3 Kasım 2023 tarihinde önemli bir paylaşım yaparak xAI tarafından geliştirilen ilk yapay zeka çözümünün kullanıma sunulacağını söylemişti. Ancak yapay zeka sistemi ilk etapta belirli bir kesim tarafından kullanılabilecek. Bu arada son cümleye dikkat çekelim, Elon yeni xAI yapay zeka algoritmalarının şu anda var olanların arasında en iyisi olduğunu iddia ediyor.

Yarın xAI ilk yapay zekasını seçkin bir gruba sunacak. Bazı önemli açılardan, şu anda var olanların en iyisi.

Sonrasında xAI, Grok adlı üretken yapay zeka sohbet robotunu resmi olarak duyurdu. Elon Musk, Grok xAI sohbet robotunu kullanacak kitlenin kim olduğunu ve bazı ekran görüntüleri paylaştı. Erken bir beta sürümünden sonra Grok, tüm X Premium+ abonelerinin kullanımına sunulacak.

Musk, yeni sohbet robotunun iki ekran görüntüsünü ve onunla ilgili bazı bilgileri detaylandırdı. Birincisi, Musk’a göre ona “diğer modellere göre çok büyük bir avantaj” sağlayan gerçek zamanlı bilgilere erişim sağlayan X platformuna bağlı. İkincisi ise bu robotun mevcut diğer botlardan daha neşeli olacak olması. Çünkü Grok’un içinde biraz alaycılık ile mizah var ve görünüşe göre bu Musk’ın kişisel bir dokunuşu. Mizah aslında ilginç bir yön çünkü kullanıcılar yasa dışı uyuşturucu yapımına ilişkin talimatlar gibi tehlikeli bir sorgu sorduğunda robot, bunun sadece şaka olduğunu ve uyuşturucu yapmayı teşvik etmeyeceğini açıklamadan önce sahte ve alaycı talimatlarla yanıt veriyor.

xAI’ın Grok sohbet robotunun mizahi doğası, onun daha kişisel hissetmesine yardımcı olabilir. Bu da robotların insanlara zarar vermek yerine yararlı olacağı yönündeki genel görüşe daha yatkın olmasını sağlayabilir.

Musk liderliğindeki xAI ekibi, önde gelen yapay zeka şirketleri OpenAI ve DeepMind’ın yanı sıra Microsoft ve Tesla’nın eski çalışanlarını da içeriyor. Yapay Zeka Güvenlik Merkezi direktörü Dan Hendrycks de danışmanlar arasında yer alıyor. Yapay Zeka Güvenliği Merkezi, güvenlik endişeleri konusunda oldukça ses getirdi. Kuruluş, Mayıs ayında yüzlerce yapay zeka bilim insanı ve uzmanının yanı sıra en iyi yapay zeka şirketlerinden bazılarının CEO’ları tarafından imzalanan ve “yapay zekadan kaynaklanan yok olma riskini azaltmanın, salgın hastalıklar ve nükleer savaş gibi diğer toplumsal ölçekli risklerin yanı sıra küresel bir öncelik olması gerektiğini” belirten bir bildiri yayınladı. DeepMind CEO’su Demis Hassabis, OpenAI CEO’su Sam Altman ve Anthropic CEO’su Dario Amodei imza atan kişiler arasındaydı.

Musk, Centre for AI Safety bildirisini imzalamadı. Ancak Mart ayında Future of Life Institute tarafından yayınlanan ve AI şirketlerine “GPT-4’ten daha güçlü yapay zeka sistemlerinin eğitimini en az 6 ay süreyle derhal durdurma” çağrısında bulunan açık mektubu imzaladı.

CEO, OpenAI’nin CEO’su Altman ile birlikte OpenAI’nin kurucu başkanlarından biriydi. Elon Musk, aralarında Altman, Greg Brockman, Reid Hoffman, Jessica Livingston, Peter Thiel, Amazon Web Services, Infosys ve YC Research’ün de bulunduğu ve 2015 yılında OpenAI’ı finanse etmek için 1 milyar dolar taahhüt eden bir grup yatırımcı arasındaydı. Musk bu 1 milyar doların 100 milyon dolarını kendisinin sağladığını söylemişti.

Musk’ın ayrılış koşulları tam olarak net değil. Bir OpenAI blog yazısına ve Musk’ın daha sonra attığı tweetlere göre, Tesla yapay zekaya daha fazla odaklanırken çıkar çatışmalarını önlemek için 2018’de OpenAI’den ayrıldı. Semafor, Mart ayında Musk’ın OpenAI’ın liderliğini üstlenmesini önerdiğini ve önerisinin reddedilmesinin ardından ayrıldığını bildirdi. Financial Times, Nisan ayında Musk’ın ayrılışının OpenAI’ın yapay zeka güvenliğine yaklaşımı konusunda diğer yönetim kurulu üyeleri ve personel ile yaşadığı çatışmalardan kaynaklandığını bildirdi.

Teknoloji girişimcisi 2018 yılında ayrıldığı günden beri yapay zeka konusunda önemli işlere imza atan OpenAI’ın izlediği stratejiyi eleştiriyor. Musk, Nisan ayında Fox News’te Tucker Carlson ile yaptığı bir röportajda, şirket için “artık kapalı kaynak kodlarıyla işleri yürütüyorlar, açıkça kâr amacı güdüyorlar ve Microsoft ile yakın müttefikler” dedi. Microsoft ve OpenAI milyarlarca dolarlık ortaklığa sahip. OpenAI tarafından geliştirilen yapay zeka sistemleri Microsoft’un hizmetlerine güç veriyor. OpenAI ise Microsoft’un bulut bilişim kapasitelerine erişim sağlamakta.

Mart ayında Elon şöyle bir tweet atmıştı:

100 milyon dolar bağışladığım kar amacı gütmeyen bir kuruluşun nasıl olup da 30 milyar dolar piyasa değerine sahip bir kar amacı güden kuruluş haline geldiği konusunda hala kafam karışık. Eğer bu yasalsa neden herkes bunu yapmıyor?

OpenAI daha önce kar amacı gütmeyen bir kuruluş statüsünden “kar amacı güden ve gütmeyen kuruluşların bir karması” statüsüne geçtiğini, çünkü son teknoloji ürünü yapay zeka sistemlerinin eğitimine yönelik hesaplama taleplerinin OpenAI’ın standart bir kar amacı gütmeyen kuruluşun sağlayabileceğinden daha fazla fon toplaması gerektiği anlamına geldiğini söylemişti.

Nisan ayında yapılan bir başka röportaja dönersek, yapay zeka modellerinin “politik olarak doğru” olacak şekilde eğitilmesinden endişe duyduğunu dile getirdi ve “maksimum doğruyu arayan bir yapay zeka” olacağını söylediği bir “Truth GPT” yaratma sözü verdi. Özetleyecek olursak, Elon Musk bir yandan OpenAI ve diğer şirketleri eleştirirken diğer yandan rakip teknolojiler geliştirmek için çalışıyordu: Tüm bu hedefler xAI çatısı altında gerçekleşecek, girişimci kendi doğrularıyla hareket edecek.

X, Neuralink, Tesla ve SpaceX gibi şirketlerin CEO’su olan Musk, geçmişte sık sık gelişmiş yapay zeka sistemlerinin yarattığı risklerden söz etmişti. Hatta bir röportajda “yapay zeka distopyasını” önlemek için yeni bir yapay zeka organizasyonu kurduğunu da söyledi. Bununla birlikte, xAI danışmanı Hendrycks de dahil olmak üzere uzmanlar ve araştırmacılar, AI ekosistemine yüksek kaynaklara sahip başka bir şirketin eklenmesinin, onları güvenli hale getirme çabaları pahasına güçlü AI sistemleri geliştirme yarışını daha da körükleyebileceğine dair endişelerini dile getirdiler.

Musk’ın yeni bir yapay zeka şirketi kuracağı yönündeki haberlere cevaben Hendrycks, “yeni bir büyük yapay zeka geliştiricisinin ortaya çıkmasının muhtemelen rekabetçi baskıları artıracağını” söyledi. Bununla birlikte, “yarış içindeki baskıların aktörlerin fedakarlık yapmasına neden olabileceğini” vurguladı.

İngiltere merkezli bir düşünce kuruluşu olan Centre for Long-Term Resilience’ın AI politikası başkanı Jess Whittlestone, TIME’a gönderdiği bir e-postada bunun “yapay zeka güvenliğine yönelik oldukça alışılmışın dışında bir yaklaşım olduğunu söyledi.

Bir yapay zekanın “maksimum seviyede meraklı” olmasının ne anlama geldiğini net olarak söyleyebileceğimizden bile emin değilim. Ayrıca bunun bir yapay zekanın insanlık yanlısı olacağı anlamına geldiğini varsaymak büyük bir adım olur. Şu andaki tüm zorluk; yapay zeka modellerini tam olarak anlayamıyoruz ve davranışlarını tahmin edemiyoruz. Musk’ın yaklaşımında bunun çözüleceğini öne süren hiçbir şey görmüyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir