FED faiz kararı ne zaman açıklanacak? ABD Merkez Bankası Şubat ayında faiz indirecek mi?

Altın, dolar ve kripto para yatırımcıları tarafından merakla beklenen FED’in yıllık toplantı takvimi belli oldu. ABD Merkez Bankası, enflasyonun yüzde 2’ye doğru hareket ettiğine “daha fazla güven” duyana kadar faizleri düşürmeyi beklemiyor. FOMC istihdam ve enflasyon hedeflerine ulaşılması önündeki risklerin daha iyi dengeye geldiğini değerlendiriyor. Fed, ekonomistlerin ve piyasa gözlemcilerinin tahminlerine paralel olarak faiz artışlarına ara vermeye devam edeceğini açıkladı.

FED FAİZ KARARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

ABD Merkez Bankası 2024 yılı faiz kararı toplantı takvimi belli oldu. Takvime göre FED faiz kararını 20 Mart 2024 tarihinde açıklayacak.

FED FAİZ İNDİRECEK Mİ?

Politika faiz oranımız büyük olasılıkla tepe noktada. Eğer ekonomi beklendiği gibi gelişir ise, faizleri bu yıl düşürebiliriz. Ancak ihtiyaç olur ise cari politika faizini daha uzun süre devam ettirmeye hazırız. Politika faizini çok erken veya çok geç azaltmak ekonomiyi istenmeyen şekilde daraltabilir. Kararlarımızı toplantıdan toplantıya vermeye devam edeceğiz. Faizi indirmeden önce daha büyük güvene ihtiyaç duymaya devam ediyoruz. İyi verilere ve bu iyi verilerin devam etmesine ihtiyacımız var. Komite’deki neredeyse her üye bu yıl faizleri düşürmenin uygun olacağını düşünüyor. Çok hızlı ve çok erken hareket etmek iyi olmayabilir. Yüzde 2’lik hedefe sürdürülebilir şekilde ulaşmak için biraz daha güvence görmek istiyoruz. Ekonomi sağlıklı gider ise, istihdam güçlenir ise faiz indirilebilir.

POWELL: ENFLASYON AŞAĞI GELDİ

”Ekonomi iyi bir ilerleme gösterdi, enflasyon aşağı geldi. Enflasyonun izleyeceği patika belirsiz, ancak biz enflasyonu yüzde 2’ye döndürmeye tamamen bağlıyız. Geçtiğimiz 2 yılda para politikası ciddi şekilde sıkılaştı, politika faiz oranı sınırlayıcı bölgeye geldi. Hedefleri başarmaya yönelik riskler daha iyi bir dengeye geliyor. İş gücü piyasası sıkı olmaya devam ediyor, istihdam artışları hala güçlü. İş gücü talebi hala arzı aşıyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir