Google Gemini mi GPT-4 mü: Hangi yapay zeka daha iyi?

Bu iki dev yapay zeka platformunun yetenekleri ve uygulama alanları karşılaştırıldığında hangisinin öne çıktığı merak konusu olmaya devam ediyor. Bu yazıda, her iki yapay zekanın avantajlarını ve dezavantajlarını detaylıca inceleyeceğiz.

Günümüzde mevcut olan en gelişmiş yapay zeka (Yapay Zeka) çözümleri arasında Google’ın Gemini yapay zekası ve OpenAI’nin GPT-4 modelini kullanan ChatGPT bulunuyor. Bu yapay zekalar metin, resim, video, ses ve kodları anlayabiliyor ve bunların çeşitli türlerini işleyebiliyorlar. Ayrıca, bir insan uzmanın yapacağı işleri yüksek maliyetler olmadan gerçekleştirebiliyorlar.

Hem GPT-4 hem de Google Gemini, bir şekilde kullanıma sunulmuş durumda. Gemini Pro, Bard aracılığıyla 6 Aralık 2023’ten beri ücretsiz olarak kullanılabilir ve sadece bir Google hesabına ihtiyaç duyuyor. GPT-4 ise, ChatGPT aracıyla ve GPT-Plus aboneliğiyle, aylık 20 dolar karşılığında kullanılabiliyor. Microsoft’un Bing Chat aracılığıyla GPT 3.5’ı (ve bazen de müsaitliğine bağlı olarak GPT-4’ü) kullanabilirsiniz, ancak GPT-4’ü ücretsiz olarak sınırlı kapasitede kullanmanıza olanak tanıyan bazı araçlar da bulunmakta. Bununla birlikte, GPT-4’ü kullanmanın ana yolu ChatGPT üzerinden gerçekleşiyor.

Gemini Pro‘nun etkili bir yapay zeka formu olduğunu belirtmek önemli, ancak bu onun nihai formu değil. Google, daha yetenekli olacağı söylenen Gemini Ultra’nın daha sonra yayınlanacağını vaat ediyor. Ayrıca, bazı akıllı telefonlarda yerel olarak çalışan ve özellik seti azaltılmış Gemini Nano’yu da piyasaya sürdü. Bu, temelde metin özetleme ve düzeltme araçlarını güçlendirmek için kullanılıyor.

Peki, bu yapay zekalar ne yapabilir?

Gemini ve GPT-4’ün ana özellik setleri çok benzer. İkisi de metin, resim, video, ses ve kod ile etkileşim kurabilir ve yorumlayabilir, bu da onları çok çeşitli görevler için kullanmanıza olanak tanır. Her iki sohbet robotu ile de genel konuşmalar yapabilir veya sorular sorabilir, dolabınızdaki malzemelerin resmine bakarak size bir tarif önermesini isteyebilir, bir kalabalık videosundaki insan sayısını tahmin etmelerini sağlayabilir veya kodunuzu daha verimli hale getirmek için önerilerde bulunabilirsiniz.

Her iki Yapay Zeka da ek uzantılarla güçlendirilebilir, ancak bu yazı yazılırken Google’ınkiler daha sınırlı. Gemini, Google Uçuşlar, Oteller, Haritalar, YouTube ve Google’ın Workspace uygulamaları yelpazesini kullanabilir. Bu, belgelerle etkileşim kurmanıza, uçuşlar ve oteller hakkında canlı veri bulmanıza ve daha fazlasını yazmanıza olanak tanır.

Buna karşılık, OpenAI’nin GPT-4’ü, çoğu üçüncü taraf tarafından üretilen çok daha geniş bir eklenti ve uzantı yelpazesine sahiptir. Bu yeteneklerin bazıları GPT-4 güncellendikçe entegre ediliyor, ancak alışveriş, ileri matematik hesaplamaları, binlerce diğer uygulamayla entegrasyon ve restoran rezervasyonları konusunda size yardımcı olabilecek birçok üçüncü taraf uzantısı bulunuyor. Daha iyi istekler yazmanıza yardımcı olacak eklentiler bile var.

Özelleştirme açısından, GPT-4, Gemini’ye göre bir adım önde. GPT-4 ile belirli görevlere odaklanmak için özel GPT-4 sürümleri oluşturabilirsiniz. Bu, daha sonra sohbete geri döndüğünüzde kendinizi tekrar etmekten kurtarabilir. Gemini yeni sohbetler başlatmanıza izin veriyor, ancak şu anda özelleştirme seçenekleri yok.

GPT-4, anında resimler oluşturabilir. Gemini’nin bunu yapmak için tasarlandığı söylense de, henüz bu yeteneğe sahip değil. GPT-4’e Dall-E 3 entegre edilmiş durumda, yani zaten GPT-Plus için ödeme yapıyorsanız, bir resim oluşturma aboneliği için ayrıca ödeme yapmanıza gerek yok.

Yanıt süresi açısından Gemini açıkça daha hızlı. GPT-4, kullanıcı sayısının fazlalığı nedeniyle yanıt sürelerinin yavaşlamasına veya tamamen kesintiye uğramasına neden olabiliyor, bu da GPT-4‘ü kısa süreler için kullanılamaz hale getirebiliyor. Buna karşılık, Gemini inanılmaz hızlı yanıt veriyor.

Her iki araç da bir şekilde doğrulama seçeneği sunuyor. GPT-4, iddialarının kaynak bağlantılarını yanıtlarının sonunda sunarken, Gemini, aradığınız bilgiyi kendiniz doğrulamak için bir Google araması yapmanıza olanak tanıyan bir düğmeye sahip.

Peki, hangisi daha iyi, Gemini mi yoksa GPT-4 mü?

Google, Gemini’yi piyasaya sürdüğünde, Pro modelinin bir dizi AI tabanlı uygulama ve kıyaslamada, özellikle akıl yürütme yeteneği açısından GPT-4’ü yenebileceğini vurguladı. Ancak görüldüğü üzere bu yazının yazıldığı sırada GPT-4 eklentiler ve özel sohbet robotları sayesinde daha oturmuş ve kullanışlı bir araç gibi gözüküyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir