İmran Han ve eşine yasa dışı evlilikten hapis cezası

Pakistan’da Büşra Han’ın eski eşi Havar Maneka’nın, eski Başbakan İmran Han ile Büşra Han’ın 2018’de gerçekleştirdiği evliliğin yasa dışı olduğuna dair mahkemeye yaptığı itiraz karara bağlandı.

Mahkeme, Büşra Han’ın boşandıktan sonra yeni bir evlilik için beklemesi gereken süre dolmadan İmran Han ile evlendiğini belirterek evliliğin “yasa dışı” olduğuna hükmetti. Eski Başbakan Han ile Büşra Han, “yasa dışı evlilik” yaptıkları gerekçesiyle 7’şer yıl hapis cezasına çarptırıldı.

1 HAFTADA 3 HAPİS CEZASI

İmran Han, ülkede 8 Şubat’ta yapılacak genel seçimler öncesinde son 1 haftada 3. kez hapis cezasına mahkum edildi. Şu anda cezaevinde bulunan 71 yaşındaki Han ile eski Dışişleri Bakanı Şah Mahmud Kureyşi, 30 Ocak’ta devlet sırlarını ifşa etmekten yargılandığı davada 10’ar yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. İmran Han 31 Ocak’ta ise başbakanlığı döneminde aldığı hediyelerinin ayrıntılarını açıklamadığı, ayrıca hediyeleri sattığı gerekçesiyle yargılandığı yolsuzluk davasında eşi Büşra Han ile 14’er yıl hapis cezasına mahkum edilmişti.

5 AĞUSTOS’TA TUTUKLANMIŞTI

Ağustos 2018’den parlamentoda güven oylamasını kaybettiği Nisan 2022’ye kadar Pakistan’ın başbakanlık koltuğunda oturan İmran Han, yargılandığı farklı bir yolsuzluk davasında mahkemenin verdiği tutuklama kararının ardından 5 Ağustos 2023’te cezaevine gönderilmişti. Devlet mülkiyetinde bulunan ve değeri 140 milyon rupinin (51 milyon TL) üzerinde olan hediyeleri sattığı gerekçesiyle 3 yıl hapse mahkum edilen Han’ın cezası 29 Ağustos’ta ertelenmiş, kefaletle serbest bırakılmasına karar verilmişti. Ancak farklı bir davada “devlet sırlarını ifşa etmekle” suçlanan Han’ın savcılık talebi üzerine tutukluluk süresi uzatılmıştı.

PAKİSTAN SEÇİMLERİ

Son genel seçimin 2018’de yapıldığı Pakistan’da İmran Han hükümeti, 10 Nisan 2022’de parlamentoda yapılan güven oylamasında 174 “hayır” oyuyla düşmüştü. Parlamentoda yapılan oylamada, 3 dönem başbakanlık yapan Navaz Şerif’in kardeşi Şahbaz Şerif çoğunluğun desteğini alarak başbakan seçilmiş, Ağustos 2023’e kadar görevde kalmıştı. Daha sonra ülkeyi genel seçime kadar yönetecek geçici hükümetin başbakanı ise Anwaarul Hak Kakar olmuştu.

Pakistan halkı, 8 Şubat’ta genel seçim ve eyalet seçimleri için sandık başına gidecek.

KAYNAK: İHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir